កំណើននៃការផ្គត់ផ្គង់ខុនដូក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ២០២៤​ អាចកើនឡើងដល់​ ៧ម៉ឺនយូនីត​
ភ្នំពេញ ៖ បើទោះបីជាទីផ្សារអចលនទ្រព្យកម្ពុជារហូតមកដល់ពេលនេះនៅមិនទាន់បង្ហាញពីសញ្ញាវិជ្ជមាននៅឡើយក្ដី ប៉ុន្តែនិន្នាការ និងសកម្មភាពសាងសង់ខុនដូដើម្បីបញ្ចប់គម្រោងមួយចំនួននៅតែបន្តមាន ដែលរហូតដល់ដំណាច់ចុងឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខនេះ កំណើននៃការផ្គត់ផ្គង់នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញអាចរំពឹងកើនឡើងដល់ប្រមាណ ៧ម៉ឺនយូនីត។ ​នេះ​បើតា​ម​រ​បា​យ​កា​រ​ណ៍​របស់​​ក្រុមហ៊ុន​CBRE Cambodia ចេញផ្សាយ​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ​ ។​
យោងតាមរបាយការណ៍ដែលស្រាវជ្រាវដោយក្រុមហ៊ុនជំនាញអន្តរជាតិ CBRE Cambodia បានបង្ហាញថា ក្នុងឆ្នាំ​២០១៩ ​ការផ្គត់ផ្គង់​ខុនដូលើទីផ្សារ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំ​ពេញមានប្រមាណជាង​២ម៉ឺនយូនីត​ប៉ុណ្ណោះ ហើយ​ដល់ឆ្នាំ២០២០ បាន​កើន​ឡើងដល់ជិត​៣ម៉ឺន​យូនីត ​និង​បានបន្ត​កើនឡើងជា​បន្តបន្ទាប់រហូតដល់ជិត​៦​ម៉ឺន​យូ​នី​តក្នុង​ឆ្នាំ២០២៣​ ។​ ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ខុនដូ​នៅ​លើ​ទី​ផ្សា​រ​​​ភា​គ​ច្រើន​ ជា​ប្រភេទ​ខុនដូ​តម្លៃ​មធ្យម បន្ទាប់​​ម​ក​តម្លៃ​សមរម្យ ចំណែក​ខុនដូ ប្រភេទតម្លៃខ្ពស់​មាន​តិច​តួច​​ប៉ុណ្ណោះ ។
ដោយឡែក សម្រាប់គម្រោងវិនិយោគថ្មីៗ​លើ​វិស័យខុនដូ​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​បាន​ធ្លាក់​ចុះ​ជា​បន្តបន្ទាប់ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ២០២០ ខណៈដែលក្នុងឆ្នាំ២០១៩ មាន​រហូតដល់​ជាង​៣០​គម្រោង ប៉ុន្តែ​ដល់​ឆ្នាំ២០២០​ បានធ្លាក់ចុះមកនៅត្រឹម​១៥គម្រោង និង​បន្តធា្លក់​មក​ទៀត​ត្រឹម​៣គម្រោង​ក្នុងឆ្នាំ២០២១​ ។ ប៉ុន្តែ ទោះជាយ៉ាងណា គិត​ត្រឹម​​ត្រីមាសទី​៣ ឆ្នាំ២០២៤​ គម្រោ​ងវិនិយោគ​លើ​ខុនដូថ្មីក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ បានកើនឡើងដល់​ចំនួន​ ៥គម្រោងវិញ។
ចំពោះតម្លៃខុនដូ​ ក្នុងត្រីមាសី​៣ឆ្នាំ ២០២៤​នេះ បានធ្លាក់ចុះ​នូវ​ប្រភេទខុនដូ​សម​រម្យ​ និ​ង​តម្លៃខ្ពស់​ក្នុងនោះ ខុនដូតម្លៃសមរម្យ​​បានថយចុះប្រមាណ​៩,៩ភាគរយ ហើយខុនដូតម្លៃខ្ពស់​បាន​ធ្លាក់​ចុះ​តែ​​០,៣ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ ខណៈ​ខុន​ដូ​តម្លៃ​មធ្យម​បានឡើងថ្លៃ​ ៥,៩ភាគរយ ។
លោក​ ឡាត់ ចន្ទដារា​ អ្នកគ្រប់គ្រង​ជាន់ខ្ពស់​នៃក្រុមហ៊ុន​ CBRE Cambodia បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ននេះ ទីផ្សារ​ខុនដូ និងអាផាតមិន​កំពុងមានការ​ប្រកួ​តប្រជែង​គ្នា​យ៉ា​ងខ្លាំង ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​អ​តិ​ថិជ​ន​ឬភ្ញៀវ​ទេសចរ​បរទេស​មកដល់​កម្ពុជា​​មានជម្រើសច្រើន​​ក្នុងការ​ជ្រើស​រើស​។​
លោក​បន្តថា​ តាមរយៈកំណើន​នៃការផ្គត់ផ្គង់​ខុនដូនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ធ្វើឱ្យតម្លៃ​នៃការជួលអាផាតមិន​​នៅលើ​ទីផ្សារ​បន្ត​រក្សា​ស្ថេរភាព​នៅទ្រឹង មិនទាន់ងើបឡើង​វិញ​បានទេទោះបីជា​កំណើ​ន​ភ្ញៀវទេសច​បរទេស​មានការកើនឡើង​ជា​មុនក្ដី ។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា យោងតាមតួលេខ​របស់ក្រសួងទេសចរណ៍កាលពីពេលកន្លងទៅនេះបានបង្ហាញពី​កំណើន​ភ្ញៀវ​ទេស​​ចរ​បរទេស​ចាប់ផ្ដើម​មានការកើនឡើងវិញ​ ប៉ុន្តែ​បើ​ពិនិត្យឱ្យ​មែនទែន​ទៅឃើញថា ​ភាគច្រើន​នៃភ្ញៀវទេសចរ​ចូលមក​កម្ពុជាគឺជាភ្ញៀវជនជាតិថៃ និងវៀតណាម ដែលជាភ្ញៀវមកលេង​ក្នុង​រយៈ​ពេលខ្លីប៉ុណ្ណោះ ខុសពីមុន​ឆ្នាំ​២០២​០ ដែល​ភាគ​ច្រើន​នៃភ្ញៀវមកដល់​កម្ពុជា​គឺជា​ភ្ញៀវជនជាតិចិន និងត្រូវការ​ស្នាក់​នៅ​រយៈ​ពេល​យូរ ៕